Philips MS400/BU/ED28/PS 400W Base Up M155/E Pulse Start Metal Halide 23252
SKU MS400/BU/ED28/PS
Original price
Sale price
Taxable in IA, MN & WI
Philips MS400/BU/ED28/PS 400W Base Up M155/E Pulse Start Mogul Metal Halide Lamp 23252
New but old stock.  Guaranteed to work!
MS400/BU/ED28/PS
Wattage: 400 Watt
Amperage: 3.2A
Ignition Voltage: 254V
Ballast:M155/E
Glass: ED28, Clear, Hard Glass
Base: E39 Mogul Screw, Nickel Coated Brass
Average Rated Life: 20,000 Hours
Nominal Lumens: 44,000
Minimum Lumens: 42,000
Maximum Overall Length: 8.5"
Maximum Overall Diameter: 3.5"